
Refleksije o Jadal konferenciji
Novootvoreni Al Mujadilah centar, u centru katarske Dohe, koji je inspirisan dijalogom između ashabijke Hawle bint S’alebeh i Poslanika Muhammeda, a.s., brzo se etablirao kao dinamično središte za intelektualne rasprave, dijalog i istraživanja, stavljajući u centar svog interesovanja ženu, njene potrebe i izazove. Mogli bismo kazati da njihov koncept ima velikih slčnosti s misijom Nahle, koja u našoj državi već 25 godina služi kao prostor za obrazovanje, osnaživanje i razvoj žena. Iako je katarski Al-Mujadilah još uvijek u ranoj fazi razvoja, njegova vizija, kvalitet, predanost akademskom radu i želja za stvarnim promjenama snažno se preklapaju s Nahlinom misijom u Bosni i Hercegovini.
Prelijepi prostor Al-Mujadilah centra je estetski pažljivo osmišljen, iznutra i izvana, što je omogućilo podsticajno, sigurno i inspirativno okruženje za razgovore i razmjenu ideja. Namjenski dizajniran prostor omogućio je dublju intelektualnu angažiranost, profesionalno umrežavanje i lični razvoj stotinama žena širom svijeta. Na tragu te misije bila je i ovogodišnja konferencija pod nazivom Jadal 2025.

Razmjena znanja, umrežavanje i osvještavanje zanemarenih stvarnosti
Dr. Sanja Bilić, nakon istaknutog učešća u spomenutoj konferenciji, ističe:
”Jedan od najvažnijih aspekata konferencije bila je prilika za susret i razmjenu ideja s izvanrednim ženama iz različitih dijelova svijeta, raznih disciplina i društvenih konteksta. Posebno upečatljiv trenutak bio je razgovor s učesnicama koje nisu bile svjesne ozbiljnosti institucionalne diskriminacije i rodne islamofobije u Evropi. Kao neko ko godinama aktivno djeluje u oblasti zagovaranja prava, kreiranja politika i angažmana u civilnom društvu, za mene je ovo bio važan trenutak da osvijestim potrebu za transnacionalnom solidarnošću i strateškim savezima, kako bismo zajednički radili na ovim i sličnim pitanjima.”
Prvog dana konferencije mr. Mujela-Botić uzela je učešće u panel diskusiji gdje je sa prisutnima podijelila svoje istraživanje na temu Žene kao povod objave. Bila je to odlična prilika za refleksiju i oživljavanje divnih primjera iz blistave historije intelektualnih i duhovnih angažmana prvih žena oko Poslanika, a.s. Mr. Botić ističe:
“Sam fokus mog istraživanja bio je na učešću žena u povodima spuštanja i objavljivanja Kur'ana, te naglašavanje Božije intervencije i brige o ženinim osjećajima i njenom aktivnom angažmanu u društvu i zajednici. Osvještavanje ovih činjenica vraća nas na važnost aktivnog učešća žena i danas, u svim oblastima u kojima ona može dati svoj doprinos, pogotovo u onim sredinama gdje nema priliku za to.”
Drugog dana konferencije dr. Bilić predstavila je svoje istraživanje u glavnoj dvorani tokom panela pod nazivom Rješenja, gdje je govorila na temu Javna participacija muslimanki u Evropi: Suočavanje s rodnom islamofobijom. U svom izlaganju, kako je istakla za Nahlinu platformu Bee inspired, fokusirala se na:
- Politizaciju identiteta muslimanki u Evropi i prepreke s kojima se suočavaju u javnom životu
- Način na koji je Evropski forum muslimanki djelovao kako bi uticao na kreiranje politika, suprotstavio se isključivim narativima i sarađivao s institucijama EU
- Pritiske koji su doveli do gašenja EFOMW-a, posebno zbog rastuće sekuritizacije muslimanskih organizacija
- Otpornost muslimanki u Evropi, uz naglasak na njihovo ponovno osvajanje javnih prostora.

Dr. Bilić ističe: “Jedna učesnica mi je odmah nakon predavanja prišla, očigledno dirnuta temom, i zagrlila me, rekavši koliko ju je govor pogodio. Taj trenutak mi je mnogo značio—bio je podsjetnik koliko su ove diskusije važne i koliko je ključno osigurati da se borba muslimanki u Evropi čuje i prizna na globalnom nivou.”
Al-Mujadilah i Nahla: Dvije komplementarne vizije za budućnost
Naše sagovornice naglasile su da je jedan od najvažnijih zaključaka s Jadal konferencije bio očigledan paralelizam između Al-Mujadilah centra i Nahle. Dok je Nahla etablirana institucija s 25 godina iskustva, Mujadilah predstavlja novu intelektualnu snagu u nastajanju. Dr. Bilić dodaje:
“Moguće partnerstvo između ove dvije organizacije moglo bi razmijeniti najbolje prakse u stvaranju održivih i dugoročnih inicijativa vođenih od strane žena, ojačati transnacionalni dijalog, povezujući napore muslimanki u Evropi i Zaljevu, kao i razviti zajedničke istraživačke i zagovaračke inicijative za borbu protiv rodne islamofobije, institucionalne pristranosti i izazova liderstva.”
Također, jedan od zaključaka koji su se izdvajali na samom kraju konferencije, kako navodi mr. Mujela-Botić, ogleda se u naglašavanju važnosti učešća žena u modernim AI tokovima, njihovoj zastupljenosti u istim, kao i pokretanje većeg broja platformi i oprilika za umrežavanje.